Geriatrik Yaş Grubu Artıyor

GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN / Yaşlı Sağlığı

Geriatrik Yaş Grubu Artıyor

Amerikan Geriatri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve California-San Francisco Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Michael Harper, 'Gerçekten yapmaya çalıştığımız şey, çadırı genişletmek ve herkesin bir dereceye kadar geriatri uzmanlığına sahip olduğu bir sağlık işgücü yetiştirmektir' dedi.
JAMA'da yakın zamanda yayınlanan bir makalede, yaşlı nüfusun artmasına rağmen, 2000 yılına (10.270) kıyasla şu anda daha az geriatrist (7.400'ün biraz üzerinde) olduğunu belirtiidi. Araştırmalar, her bir geriatri uzmanının 700'den fazla hastaya bakmaması gerektiğini öne sürmektedir; mevcut durumda yaşlı hastalara oranı 1'e 10.000'dir.

Geriatristlerin savunduğu ilkeler

Yaşlı yetişkinlerin öncelikleri bakım planlarına rehberlik etmelidir. Doktorlar, tedavilerin yaşlıların işlevselliğini ve bağımsızlığını nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurmalıdır. Yaş ne olursa olsun, kırılganlık yaşlı hastaların hastalık ve tedavilere nasıl yanıt vereceğini etkiler. Disiplinler arası ekipler, yaşlı yetişkinlerin genellikle karmaşık olan tıbbi, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada en iyisidir.

İlaçların düzenli olarak yeniden değerlendirilmesi ve reçeteden çıkarılması gerekir. Hastalıktan sonra ayağa kalkmak ve dolaşmak hareketliliği korumak için önemlidir. Evde ücretli yardım veya aile bakıcıları için eğitim gibi tıbbi olmayan müdahaleler genellikle tıbbi müdahaleler kadar veya daha önemlidir. Yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve sosyal durumlarının bütüncül bir şekilde anlaşılması esastır.

Geriatristlerin öncülük ettiği yeniliklerin listesi uzundur. Kayda değer birkaç örnek:

Evde bakım hizmetleri: Yaşlılar hastanede kaldıkları süre boyunca yatakta kaldıkları, uykusuz kaldıkları ve kötü beslendikleri için sıklıkla aksaklıklar yaşarlar. Bu model kapsamında, akut ancak yaşamı tehdit etmeyen hastalıkları olan yaşlı yetişkinler, hemşireler ve doktorlar tarafından yakından yönetilen evde bakım alırlar. Ağustos ayı sonunda, 37 eyalette 296 hastane ve 125 sağlık sistemi - toplamın bir kısmı - evde hastane programları sunma yetkisine sahipti.

Yaş dostu sağlık sistemleri: Dört temel önceliğe ("4M" olarak bilinir) odaklanmak bu geniş kapsamlı çabanın anahtarıdır: beyin sağlığını korumak (mentasyon), ilaçları dikkatle yönetmek, hareketliliği korumak veya ilerletmek ve yaşlı yetişkinler için en önemli olan şeylerle ilgilenmek. 3.400'den fazla hastane, huzurevi ve acil bakım kliniği yaş dostu sağlık sistemi hareketinin bir parçasıdır.

Geriatri odaklı cerrahi standartları: Temmuz 2019'da Amerikan Cerrahlar Koleji, yaşlı yetişkinlerin bakımını iyileştirmek için tasarlanmış 32 standart içeren bir program oluşturdu. Covid-19 salgını nedeniyle yavaş bir başlangıç yaptı ve sadece beş hastane akreditasyon aldı. Ancak Amerikan Geriatri Derneği'nin Uzmanlar için Geriatri Girişimi'nin eş başkanı Thomas Robinson, önümüzdeki yıl 20 kadar hastanenin başvurmasının beklendiğini söyledi.

Geriatrik acil servisler: Hastane acil servislerindeki parlak ışıklar, gürültü ve telaşlı atmosfer yaşlı yetişkinleri şaşırtabilir. Geriatrik acil servisler, yaşlıların bakımı konusunda eğitimli personel ve daha sakin bir ortam ile bu sorunu çözmektedir. 400'den fazla geriatrik acil servis, Amerikan Acil Hekimler Koleji'nden akreditasyon almıştır.

Yeni demans bakım modelleri: Bu yaz, Medicare & Medicaid Hizmetleri Merkezleri demans hastaları için yeni bir bakım modelini test etmeyi planladıklarını duyurdu. Bu model, UCLA, Indiana Üniversitesi, Johns Hopkins Üniversitesi ve UCSF'deki geriatri uzmanları tarafından son birkaç on yılda geliştirilen programlara dayanmaktadır.

Yeni bir sınır da yapay zekâdır; geriatristlere, yaşlıların evlerinde bağımsız olarak yaşamalarına yardımcı olacak bir dizi ürün geliştiren girişimciler ve mühendisler tarafından danışmanlık yapılmaktadır. Pennsylvania Üniversitesi'ne bağlı Penn Medicine'de geriatrik tıp şefi olan Lisa Walke, "Benim için bu büyük bir fırsat" dedi.

 

Sonuç olarak: Amerikan Geriatri Derneği'nden Harper, onlarca yıllık geriatri odaklı araştırma ve yeniliklerden sonra, "artık yaşlı yetişkinlerin bakımını iyileştirmek için neyin işe yaradığı konusunda çok iyi bir fikrimiz var" dedi. Buradaki zorluk, bunun üzerine inşa etmek ve programların erişimini genişletmek için önemli kaynaklara yatırım yapmaktır. Tıp eğitiminde ve uygulamada birbiriyle yarışan öncelikler göz önüne alındığında, bunun gerçekleşeceğinin garantisi yok.
Bu haber 2.4.2024 13:52:38 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Yollara Dikkat

 • Sarımsağın Faydaları

 • Wi-Fi Sinyallerinin Sağlığa

 • Kanserde Erken Teşhis Önemli

 • Yangın Anında Ne Yapmalıyım

 • Geriatrik Yaş Grubu Artıyor

 • Çikolata Kistine Dikkat

 • Oruç ve Diyet

 • Çocuğum Bronşit Olmuş

 • Tatlandırıcılar Efsane Oluyor

 • Değişim Zamanı

 • Doğum Kontrol Yöntemleri

 • Alkol Zehirlenmesi

 • Kafa Travmasında Ne Yapmalıyım

 • Çörekotunu Faydaları

 • Çoğunuzun Ateşi mi Var?

 • Ertesi Gün Hapı

 • Kanserden Korunmanın Yolları

Benzer Haberler