Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 2

DOSYA

Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 2

Biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli , hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı.
Türkiye İlaç Pazarında  durum nedir ? ona kısaca bakalım:

Türkiye ilaç sektörü son yıllar itibari ile kayda değer umut verici ilerlemeler gösteriyor. Bu durum sektörün sorunları ve beklentileri olmadığı anlamına gelmiyor tabi.

1984’de yürürlüğe giren İyi Üretim Uygulamaları (GMP) çerçevesinde  gerekli yatırımlar yapıldı.

2018’de  Türkiye’de toplam sağlık harcaması 165 milyar 234 milyon lira oldu.

2018 yılında Türk İlaç Pazarı 31 milyar lira oldu. 2 milyardan fazla kutu ilaç satışı yapıldı. Bu veri ile Türkiye dünya ilaç pazarında 17.sıraya yükseldi.

Burada ara bir  not yazalım, Yukarıda verdiğimiz rakamları Türkiye’de ilacın  en büyük alıcısı konumunda olan Sosyal Güvenlik Kurumu   açısından da değerlendirmek gerekir.  Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde, vatandaşın sağlık  harcamaları dünyanın başka ülkelerinde olmadığı kadar  devletin güvencesi altına alınmış durumda. 

SGK’nın 2018 toplam sağlık harcaması  91.6 milyar  lira oldu. İlaç bu rakamın içinde 31 milyar lira tuttu. SGK’ nın topam ilaç masrafının  ülkenin tüm ilaç pazarının miktarına erişmesinde, artan döviz kurlarını da hesaba katmak  lazım.

Yine 2018 yılında TL bazında  reçeteli ilaç pazarı toplam pazarın % 67.9’u, referans ilaç pazarı ise % 32.1  oldu.

Türkiye ilaç pazarı, ithal ürünlerde  daha çok referans ilaçları, yurt içi ilaçlarda ise daha çok jenerik ilaçlar  artmaya başladı.

Biyoteknolojik ilaç pazarı ise 2018’de 5.4 milyar lira oldu.

Bu arada biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli, hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı.

2018’de Türkiye ilaç pazarında kutu bazında % 84’ü, değer bazında ise % 48’i  ülkemizde üretiliyor. Bu veriler de önemli ve kıymetli.

2018’de,

Abdi İbrahim İlaç  1,835.011.236 lira net satış

Deva İlaç 1,040.551.641 lira net satış

Koçak Farma 1,005,950.067 lira net satış gerçekleştirdi.

Türkiye 2017 yılında ilaç sektöründe Ar-Ge harcaması 314 milyon lira oldu.

İlaçta klinik araştırma kavramı da çok önemli. İşin sonucunu bu belirliyor desek yanlış söylememiş oluruz. Türkiyede Klinik araştırma  sayısı 3.927 adet  oldu 2018 açısından. 

Bu rakam ile dünyada klinik araştırma olarak 23.sırada, Avrupa’da 13.sırada yer aldı.

Tüm verdiğimiz bu temel bilgi ve veriler ışığında bir sonuç değerlendirmesi yapmak gerekirse, ilaç sektörünün Türkiye’de dünyaya ayak uydurabilecek ölçüde bir gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz.

Ancak, sektörün mevzuat ve idari sorunlarına daha bütüncül yaklaşılarak Türk İlaç Sektörünün daha çok millileşmesi, kalite bazında dünyada daha ileri skalada olması olması için çalışmaları artırmalıyız.

 

Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 1
Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri  ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor.
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 3
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır.
Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 5
Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri;
Akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 4
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri; Akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir.
Bu haber 11.12.2019 17:33:37 tarihinde eklenmiştir.

Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN tarafından hazırlanmıştır.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kurban Siz Olmayın

 • Kurban Bayramı Boyunca Sağlıklı Beslenme İpuçları

 • Bayramı Tatili İçin Seyahat Edecekler İçin Önemli İpuçları

 • Sağlıklı Zayıflama İstiyorsanız

 • Çocuklarda Lösemi Belirtileri Nelerdir

 • Dişinizi Sıkmayın

 • Kanser Hastaları Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeli

 • Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

 • Sağlıkta Randevu Sadakati Masaya Yatırıldı

 • İstanbul Tabip Odası Seçimlerini Demokratik Katılım Grubu Kazandı

 • İTO Yönetimi Değişecek mi?

 • Çocuklarda Kafa Travmaları

 • Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

 • ABD'de Sağlıkta Şiddette Son Durum

 • İdrar Rengine Dikkat

 • Böbrek Taşları Hayatımızı Zorluyor

 • Ramazan Sonrası Sağlıklı Beslenme

 • Sıcak Yorgunluğu

Benzer Haberler