Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 4

DOSYA

Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 4

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri; Akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir.
Türkiye’de bu konuda yapılan yasal düzenleme çalışmaları dünyaya paralel olarak ilerlemiştir.

29.05.1991 yılında çıkartılan akupunktur ile ilgili bir yasal mevzuat çıktı. Bu mevzuat GETAT konusunda ülkemizde atılmış ilk somut yasal düzenlemedir. 2012 yılında bu konuyla ilgili Daire Başkanlığı kurulmuştur.

7-8 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da geleneksel ve alternatif tıp uygulamalarıyla ilgili bir uluslararası konferans düzenlenmiş, bu konferansa bütün üniversitelerin rektörleri davet edilmiştir. Uluslararası katılan davetliler arasında DSÖ’nün Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp bölümü başkanı ve Avrupa ülkelerinde alternatif tedavi ile ilgili yasal düzenlemeleri konu alan Camrella projesi başkanı da katılmıştır. Bu konferansta geleceğe ışık tutacak bir çok veriler elde edilmiştir.

27 Ekim 2014 tarihinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği resmi gazetede yayınlanmış (sayı: 29158), yönetmelikle 15 tane alternatif tıp yöntemi yasallaşmıştır. Bu yöntemler akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir.

1-Fitoterapi: GETAT uygulamaları içinde bitkisel ürün kullanımı birinci sıradadır ve devasa bir pazar oluşturmuştur. Bitkisel ürünlerde en büyük problem kalite kontrol, etkililik ve güvenlilik problemidir.

Bitkisel ürünler potansiyel toksiktir. Bu konu üretim teknolojisi bakımından çok önemlidir. Örneğin, bitkisel toksisite kendi içerdiği bileşenlere bağlı olabilir. Üretim sırasında civa, kurşun,pestisit, mikroorganizma gibi etkenlerle kontaminasyonlar sonucu olabilir. Bitkinin yanlış toplanması ve tanımlanması sonucu olabilir. Örneğin papatya Tanacetum türleri, Senecio türleri ile karıştırılabilir. Böyle bir durumda  insan sağlığı açısından çok ciddi sorunlara yol açabilir. 

Bazı zayıflama kürlerinin içerisindeki lohusa otu, zeravent, kabakulak otu, yılan kökü, kurtluca gibi bitkilerde bulunan aristoloşik asit  asit tübülointerstisyel nefrit ve ürotelyal kanser gelişimine neden olabileceğini bilim adamları söylemektedir.

Zayıflama için satılan bitkisel ürünlerin içine sibutramin, afrodizyak olarak satılan bitkisel ürünlerin içine sildefanil katıldığını artık televizyon haberlerinden izlemekteyiz.

2-Homeopati: Benzerlikler yasasını temel alan bir uygulamadır; benzeri benzer ile tedavi etme. Hastalıkları taklit eden semptomları oluşturan maddeler yüksek oranda dilüe edilerek uygulanmaktadır

3-Akupunktur: Vücuttaki anatomik noktaları uyarma esasına dayanır. Bu uyarma  genellikle iğne batırarak,  daha az olamk üzere elle basınç, elektriksel olarak, düşük güçlü lazer ve ultrasonla yapılmaktadır. 

4-Kayropraktik: Vücut yapısı ve fonksiyonları arasındaki ilişkiye odaklanan bir uygulamadır.

5-Osteopati: Bireyin iyilik halinin, kemiklerinin, kaslarının, ligamanlarının ve bağ dokularının dengeli bir şekilde çalışmasına bağlı olduğu prensibine dayanmaktadır.

6-Ozon Uygulaması: Yüksek düzeyde oksijen bombardımanına dayanmaktadır.

7-Hipnoz: Hastanın uyutulması esasına dayanmaktadır.

8-Mezoterapi: Farmasötiklerin veya diğer biyoaktif maddelerin küçük dozlarla intradermal uygulama şeklinde verilmesidir.

9-Proloterapi: Rejeneratif temelli bir uygulamadır.

10-Refleksoloji: Vücudun bütün parçalarının el ve ayaklarda temsili bir yerinin olduğu ve bu yerlere baskı uygulamakla tedavi edebileceklerini temel alan uygulamadır

11-Apiterapi: Arı ve ürünleri ile ilgili terapidir

12-Kupa Uygulaması: Yaş kupa (hacamat) ve kuru kupa uygulaması olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Hacamat derinin yüzeyinde birkaç hafif kesik oluşturularak kanın vakum aracılığıyla çekilmesi yöntemidir

13-Sülük Uygulama Tedavisi (Hirudoterapi): Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tıbbi sülüklerin graft doku iyileşmesinde ve venöz konjesyona bağlı problemlerde kullanılmasını 2004 yılında onaylamıştır

14-Larva Tedavisi (Maggot tedavisi): Kronik yara ve ülserlerin tedavisinde yara iyileşmesinde ve yaranın dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

15-Müzikterapi: Anksiyeteyi azaltıcı olarak kullanılabilmektedir.

Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 1
Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri  ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor.
Biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli , hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 2
Biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli, hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı.
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 3
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır.
Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 5
Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir
Bu haber 11.12.2019 17:52:41 tarihinde eklenmiştir.

Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN tarafından hazırlanmıştır.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kurban Siz Olmayın

 • Kurban Bayramı Boyunca Sağlıklı Beslenme İpuçları

 • Bayramı Tatili İçin Seyahat Edecekler İçin Önemli İpuçları

 • Sağlıklı Zayıflama İstiyorsanız

 • Çocuklarda Lösemi Belirtileri Nelerdir

 • Dişinizi Sıkmayın

 • Kanser Hastaları Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeli

 • Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

 • Sağlıkta Randevu Sadakati Masaya Yatırıldı

 • İstanbul Tabip Odası Seçimlerini Demokratik Katılım Grubu Kazandı

 • İTO Yönetimi Değişecek mi?

 • Çocuklarda Kafa Travmaları

 • Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

 • ABD'de Sağlıkta Şiddette Son Durum

 • İdrar Rengine Dikkat

 • Böbrek Taşları Hayatımızı Zorluyor

 • Ramazan Sonrası Sağlıklı Beslenme

 • Sıcak Yorgunluğu

Benzer Haberler