Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 5

DOSYA

Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 5

Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir
Türk Tıbbı Onkoloji Derneği hastaya katkı sağlayacak, antikanser ilaçların yan etkilerini azaltacak, hastaya konfor sağlayacak, hastanın anksiyetesini azaltacak, maliyet etkin tamamlayıcı tıp yöntemlerini eğer bilimsel verilerle kanıtlanıyorsa tamamlayıcı olarak kabul edebileceklerini belirtmektedir.  Bu bakış açısı, tamamlayıcı tıp seçeneklerinin hastanın etkin tedavisinde değil, çok sınırlı sayıda olmak üzere, uygulanmakta olan konvansiyonel tedavinin yan etkilerininin hissedilmesini azaltmada kullanılabileceğini öngörmektedir. Bilimsel açıdan yeterli çalışma olmadan tamamlayıcı tedavi seçeneklerinin hasta tedavisinde  kullanılmayacağı önyargısına varmak da bilimle çelişen bir  yaklaşımdır.

Şu bir gerçektir ki, GEATAT yöntemleri arasında kanserli hastaların en çok başvurdukları yöntem fitoterapidir. Kullanılan bitkisel ürünlerin anti kanser ilaçlar ile etkileşimi sonucu etkin bir tedavi sağlanamamakta, ya da toksik etkiler artmakta hastaların sağ kalım oranları düşmektedir. Bunlar doğrudur. Ancak, bitkisel ürünlerin modern ve bilimsel olarak bir tedavi seçeneği olabilecek bilimsel çalışmaları yapmamak, bu konuda çaba göstermemek ve sonuçta  bunları red etmek ne derece  bilimin kabul edebileceği bir düşüncedir? 

Herkesin bildiği  bitkisel kökenli takviye edici gıdalar etiketi ile üretilen ve satılan preperatlar var.

Takviye edici gıdalar, 28737 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği’nde (Tebliğ No: 2013/49), “Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler”  olarak tanımlanmaktadır.

Bu konuda en önemli problem, bu ürünlerin olması gerektiği koşullarda üretilmesi, merdiven altı ve sakıncalı ortamlarda üretim yapılmaması, her adımda denetlenebilir olması ve etiketinde yazan ile içindekinin aynı olmasıdır.

Tüm bu bilgilerden sonra  aşağıdaki önerilerde bulunabiliriz:

Gerek Cumhurbaşkanlığı Gıda ve Sağlık Politikaları Kurulu, gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı bünyesinde yerini almış bulunan GETAT, 

 1. Geleneksel  ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları , tıp fakültelerinde  önemli bir ders olarak okutulmalı, mezun olan her hekimin bu konuda  bilgisi bulunmalıdır.
 2. GETAT  konusunda  her türlü bilimsel  çalışmanın önü açılmalı, elde edilen hasta ve hastalıkların tedavisine yönelik olumlu sonuçlar  ilaç haline getirilmeli, reçete edilmeli, tedavi protokollerinde yerini almalıdır.
 3. Konvansiyonel tedavi seçenekleri ve ilaç araştırmaları için ayrılan devasa bütçelerin bir kısmı GETAT  uygulamaları ve bilimsel çalışmaları için ayrılmalıdır. 2018 yılı verisine göre Türkiye’de 165 milyarı liranın üzerinde sağlık harcaması yapıldı. GETAT için yapılan harcamanın ( net veriler olmamakla birlikte )  bu tutarın % 1’i dahi olmadığı tahmin edilmektedir.
 4. GETAT uygulamalarının, bilimdışı gerekçelerle karşı çıkan çevrelerin yüzünden  istismarcı insanların eline düşmesine engel olunmalıdır. 
 5. GETAT uygulamaları ve bunlarla ilgili tedavi maksatlı kullanılan her türlü madde,  ilaç olmayan bitkisel takviye statüsünden çıkarılıp, ilaç kategorisine alınmalı, bu konudaki çalışmalara katkı verilmelidir.
 6. Tıp biliminin bir bütün olduğu, mevcut konvansiyonel uygulamalar ile GETAT uygulamalarının birbirini yalanlayan değil, tamamlayan ve  yerine göre alternatifli olarak tercih edilebilecek yaklaşımlar olduğu mevzuat açısından da belirtilmelidir.
Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 1
Bir ilacın keşfinde ve üretilmesinde ilk adım molekül bulmaktır. Bir molekülün beşeri  ilaca dönüşmesi 10 – 15 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Bazen bir molekülün ilaç halinde satışı gerçekleşinceye kadar yapılması gereken yatırımların miktarı 2.6 milyar doları bulabiliyor.
Biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli , hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 2
Biyoteknolojik ilaç kavramı çok önemli , hem dünya hem ülkemiz bu oranın daha da arttığı bir eğilimde gidiyor. Sentez kimyası ile üretilen ilaçların Pazar payı giderek azalıyor ve azalmalı.
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 3
Bütün dünyada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları olarak bilinen yaklaşımlar 1990’lı yılların başında başlamıştır. Kısaca GETAT olarak isimlendirilmektedir. Aslında Tıp Bilimini bu şekilde ayırmanın isabetli olup olmadığı tartışmalıdır.
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri;
Akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir. Geleneksel, Tamamlayıcı ve Modern Tıp - 4
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri; Akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, homoepati, sülük uygulaması, kayropraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzikterapidir.
Bu haber 11.12.2019 18:03:09 tarihinde eklenmiştir.

Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN tarafından hazırlanmıştır.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kurban Siz Olmayın

 • Kurban Bayramı Boyunca Sağlıklı Beslenme İpuçları

 • Bayramı Tatili İçin Seyahat Edecekler İçin Önemli İpuçları

 • Sağlıklı Zayıflama İstiyorsanız

 • Çocuklarda Lösemi Belirtileri Nelerdir

 • Dişinizi Sıkmayın

 • Kanser Hastaları Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeli

 • Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

 • Sağlıkta Randevu Sadakati Masaya Yatırıldı

 • İstanbul Tabip Odası Seçimlerini Demokratik Katılım Grubu Kazandı

 • İTO Yönetimi Değişecek mi?

 • Çocuklarda Kafa Travmaları

 • Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

 • ABD'de Sağlıkta Şiddette Son Durum

 • İdrar Rengine Dikkat

 • Böbrek Taşları Hayatımızı Zorluyor

 • Ramazan Sonrası Sağlıklı Beslenme

 • Sıcak Yorgunluğu

Benzer Haberler