Kablosuz Yaşam - 3

DOSYA

Kablosuz Yaşam - 3

Yeşil telekomünikasyonun temel amacı, özellikle cep telefonlarının bir parçası olan radyo temelli mobil telekomünikasyon sistemlerinin, performans ve kalitesinden bir ödün vermeksizin, çok daha az enerji ile çalışabilmelerini sağlayacak yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesidir.
YEŞİL TELEKOMÜNİKASYON

Telekomünikasyonda uzmanlaşmış dünyadaki bilim insanları son bir iki yıldan beri, Yeşil Telekomünikasyon (Green Communications) adıyla, yeni ve heyecan verici bir konu üzerinde araştırmalarım yoğunlaştırmış bulunmaktadırlar. Bu araştırmaların temel amacı, özellikle cep telefonlarının bir parçası olan radyo temelli mobil telekomünikasyon sistemlerinin, performans ve kalitesinden bir ödün vermeksizin, şu anda gereksinim duydukları elektrik enerjilerinden çok daha az enerji ile çalışabilmelerini sağlayacak yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesidir. Sonuçta, dünyada enerji harcamalarım azaltmaya yönelik aktivitelerin bir parçası ve ürünü olarak yakın bir gelecekte kullanılmaya başlanacak olan yeşil telekomünikasyon sistemlerinin yaydıkları RF elektromanyetik dalgaların enerjileri de şu andaki enerji düzeylerinin çok daha altında kalacak ve cep telefonlarının kullanımında ortaya çıkan sağlıkla ilgili olası riskleri hemen hemen ortadan kaldıracak gibi gözükmektedir.

Yine şöyle bir çalışmadan bahsediyor Prof. Dr. Panayırcı; Örneğin 2-3 saattik bir sürede, 100-140 W/kg SAR düzeylerinde elektromanyetik enerjiye maruz kalan canlıların gözlerinde katarakt oluştuğu belirlenmiş. Bununla beraber, cep telefonu kullanan bir kişinin bu etki ile kafa yüzeyindeki dokularda ancak bir dereceden az bir sıcaklık artışının ortaya çıktığı gözlenmiş. Aslında bu ısı artışının bir insanın güneşli bir ortamda doğrudan aldığı ısıdan 50 kat daha az olduğu saptanmış. Sonuç olarak cep telefonlarının neden olduğu ısıl etkilerin doğrudan sağlığa bir zararı gözükmüyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Turan:

"Wi-fi modemler genelde 2 Ghz olarak kullanılıyor. Bu saniyede 2 milyar işlem gücü demek. Bunlar vücudun DNA dengesini bozuyor. Yeni cihazların gücü 5 Ghz’lere kadar çıktı. İnsan vücudu bu manyetik hareketi kaldıramaz. İşte bu yüzden ilk olarak okullardan yasaklanmalı. Bu cihazların asıl zararı DNA hasarı oluşturmalarıdır. Siz büyük veri paylaşımı yapacağım diye insan vücudunun kaldırabileceği değerlerin kat kat üstüne çıkarsanız. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkeler bu tehlikenin farkına vararak okul ve benzeri kurumlarda kablosuz modem kullanımını yasaklamaya başladılar." diyor.

Ama benim de aklıma şu geliyor; Mesela bir wi-fi modemi 2.4 GHz frekansta 100 miliwattin altında enerji yayar. Yemek yaparken ocaktan size ve beyninize gelen ısı bundan kat kat fazladır. Yazın öğlen güneş altında vakit geçirmek, hava kirliliği, kötü beslenme gibi faktörler elektronik aletlerden çok daha zararlı bence.

Bunlar da artı veya eksi görüşler. Ama bir gerçek var ki Dünya Sağlık Örgütü’nün 16 yaş altı çocuklara cep telefonlarını tavsiye etmiyor. Bunun en büyük nedeni, yetişkin bir insanda zararlı etki göstermesi mümkün olmayan bu dalgaların organları henüz gelişme çağında olan çocuklarda zarar riskini daha çok artırmaları.

Yine Dünya Sağlık Örgütü, 

TV, radyo, mikrodalga fırın, cep telefonu ve kablosuz internet bağlantıları tarafından yayılan radyo ve elektromanyetik dalgaları ve 250 civarında başka maddeleri, 2B sınıfında yer alan kanserojen maddeler olarak tanımlamış durumda. Bence bu kötü bir şey değil. Bize ihtiyatlı olmayı, her geçen gün yeni teknolojiler ekleyerek üzerine aparatlar bindirdiğimiz bu ürünleri yakından takip etmemizi sağlar.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz, "eyvah yandık bittik radyasyon alıyoruz" diyerek boş bir feryat içinde olanlar yanılmaktadırlar. 

Açık bilimsel verilerle bir hücrenin yapışını değiştirme gücünde olmadığı kanıtlanmış bulunan cep telefonu, wi-fi ve baz istasyonlarının, evimizde ütü, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi kullanmıyoruz, mikrodalga fırında yemek ısıtmıyoruz da bütün suçlular bunlarmış gibi algılanılması doğru değildir. 

İleride bir şekilde noniyonize elektro manyetik dalgalarla maruziyet sonrası ciddi sağlık zararları kanıtlanmış olsa dahi bunun tek suçlusunun wi-fi ve cep telefonları olmadığı, hatta suçlu listesinde en sonda olacaklarını görmeli, anlamalı ve bilmeliyiz.

Epey bir süredir konuşulan ve korkulan bir konu var, Wİ-Fİ ve Cep telefonları insan vücuduna zararlı mı ve kanser yapar mı? Net bir soru ve net bir korku. Aşağıda yazılanları dikkatlice okuduğunuzda bu korkularınıza tatmin edici cevaplar bulacaksınız. Kablosuz Yaşam - 1
Epey bir süredir konuşulan ve korkulan bir konu var, Wİ-Fİ ve Cep telefonları insan vücuduna zararlı mı ve kanser yapar mı? Net bir soru ve net bir korku. Aşağıda yazılanları dikkatlice okuduğunuzda bu korkularınıza tatmin edici cevaplar bulacaksınız.
Riskten sakınmanın etkin bir yolu cep telefonu ile kafa arasındaki mesafeyi arttıracak biçimde, örneğin, telefonda ahizesiz konuşma özelliği, araç kiti veya kulaklık ile görüşmeyi bu yollarla gerçekleştirmek, aksi halde cep telefonu ile uzun süreli konuşmalardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Kablosuz Yaşam - 2
Riskten sakınmanın etkin bir yolu cep telefonu ile kafa arasındaki mesafeyi arttıracak biçimde, örneğin, telefonda ahizesiz konuşma özelliği, araç kiti veya kulaklık ile görüşmeyi bu yollarla gerçekleştirmek, aksi halde cep telefonu ile uzun süreli konuşmalardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır.
Bu haber 16.1.2020 00:54:34 tarihinde eklenmiştir.

Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN Dr. Ecz. Ali Murat DUMAN tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kurban Siz Olmayın

 • Kurban Bayramı Boyunca Sağlıklı Beslenme İpuçları

 • Bayramı Tatili İçin Seyahat Edecekler İçin Önemli İpuçları

 • Sağlıklı Zayıflama İstiyorsanız

 • Çocuklarda Lösemi Belirtileri Nelerdir

 • Dişinizi Sıkmayın

 • Kanser Hastaları Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeli

 • Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

 • Sağlıkta Randevu Sadakati Masaya Yatırıldı

 • İstanbul Tabip Odası Seçimlerini Demokratik Katılım Grubu Kazandı

 • İTO Yönetimi Değişecek mi?

 • Çocuklarda Kafa Travmaları

 • Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

 • ABD'de Sağlıkta Şiddette Son Durum

 • İdrar Rengine Dikkat

 • Böbrek Taşları Hayatımızı Zorluyor

 • Ramazan Sonrası Sağlıklı Beslenme

 • Sıcak Yorgunluğu

Benzer Haberler